Hekaton v varstveno delovnem centru „Prihodnost Varstveno delovnega centra SAŠA” je bil poldnevni dogodek, ki predstavlja inovacijo pri soočanju z izzivi na področju življenja in dela varstveno delovnega centra.
Na 1. hekatonu v varstveno delovnem centru, ki smo organizirali v okviru Tedna odprtih vrat v Varstveno delovnem centru SAŠA v Velenju za vse tri upravne enote, ki jih pokrivamo, v četrtek, 03. 10. 2019 v dvorani Vile Bianca, smo gostili Varuha človekovih pravic RS Petra Svetino, podžupana MO Velenje Petra Dermola, ki sta imela uvodna nagovora. 30 zbranih udeležencev sem nagovorila tudi v. d. direktorice VDC SAŠA Darja Fišer. Moderatorstvo 1. hekatona je profesionalno, srčno in zagotovo v zadovoljstvo vseh udeležencev Andreja Petrovič iz Velenja.
Hekaton v varstveno delovnem centru „Prihodnost Varstveno delovnega centra SAŠA” je bil poldnevni dogodek, ki predstavlja inovacijo pri soočanju z izzivi na področju življenja in dela varstveno delovnega centra. K sodelovanju pri hekatonu smo povabili slovenske varstveno delovne centre, ki želijo inovirati prihodnost področja, vse tiste, ki želijo prispevati svoje ideje in jih zanimajo novi načini poteka življenja in dela v varstveno delovnih centrih in mentorje, izkušen direktorje, ki bodo s svojimi izkušnjami usmerjale omizja na hekatonu.
Cilj hekatona je bil oblikovanje izhodišč, ki bodo Varstveno delovnemu centru SAŠA podlaga za pripravo strategije nadaljnjega razvoja, pa tudi širše za področje vseh varstveno delovnih centrov v Sloveniji.
Delo je potekalo po treh omizjih, kjer smo iskali inovativnih rešitev za velenjski prostor. Vsako omizje je je imelo vodja, udeleženci omizja so bili predstavniki varstveno delovnih centrov, lokalnih invalidskih (Sožitje Velenje, Medobčinsko društvo gluhih in naglušnih Velenje) in nevladnih organizacij (Društvo Novus), ki se neposredno ali posredno povezujejo z varstveno delovnim centrom ter predstavniki lokalnih inštitucij (Zdravstveni dom Velenje, Center za socialno delo SAŠA regije, Center za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje, Zavod za regionalni razvoj), starši uporabnikov VDC SAŠA in uporabniki VDC SAŠA.
Prvo omizje je potekalo na temo pravic oseb z motnjo v duševnem razvoju, združevanja, sodelovanja, zakonodaje. Vodja omizja Helena KOS iz Sončka Ljubljana je z udeleženci, ki so se vsako uro zamenjali pri omizjih, prišla do zaključkov:
Drugo omizje je potekalo na temo institucionalnega varstva in zdravstvene nege. Vodil jo je Roman Velikonja, iz VDC Ajdovščina Vipava. Prišli smo do zaključkov, ki jih v VDC SAŠA zagotovo v trenutku, ko se bližamo izgradnji 16 urne bivalne enote, nujno potrebujemo.
Potrebno je prilagoditi program za posamezne skupine (stari, poškodbe glave, avtisti), lahko se tudi razdrobi delo na posamezne enote, da se lahko vključuje večje število uporabnikov.
Na koncu smo strnili vse zgoraj zapisane zaključke v »to do« listo, torej v seznam, ki ga bomo v Varstveno delovnem centru SAŠA s pridom izkoristili za načrtovanje strategije. Čudovito okolje Vile Biance v Velenju, prijetno vzdušje in pozitivni pristop so botrovali dobremu dogodku in zagotovo v letu 2020 sledi 2. hekaton v VDC.
Darja Fišer
v.d. direktorice VDC SAŠA